17
HEI
18.30
HuimaUrho, Miesten Kakkonen

FC Vaajakoski - Huima Urho   

Jyväskylä, Viitaniemi TN

Kohti kauden toista derbyä!

Viitaniemen tekonurmella nähdään perjantaina matsi, jonka ennakkoasetelmat ovat hyvin pitkälti herkullisimmat mitä divarijalkapallo voi keskellä kesää tarjota. FC Vaajakoskiisännöi 50 kilometriä pohjoisesta matkustavaa HuimaUrhoa ja kaikki viittaa siihen että illasta on tulossa todella kuuma - niin sään puolesta kuin kentälläkin.

Vastustaja

FC Vaajakosken kausi alkoi todella hankalasti. Punapaitojen pistesarake näytti vielä viiden pelin jälkeen nollaa, ja paineet alkoivat varmasti jo kasvaa itäisessä Jyväskylässä. Joukkueen kelkka on kuitenkin lähtenyt kääntymään tuon viidennen matsin jälkeen (joka oli muuten HuimaUrhon 4-2 -voitto), ja nyt FCV on päässyt mukaan Kakkosen C-lohkon huipputasaiseen keskikastiin.

FCV:llä on 12:n kierroksen jälkeen 14 pistettä, joka oikeuttaa yhdeksänteen sijaan. HuimaUrholla taas on kasassa vain neljä pistettä enemmän, mutta joukkueiden väliin mahtuu silti peräti neljä joukkuetta. Tuo jos joku riittää jo kertomaan sen, että marginaalit ovat seitinohuet ja loppusarjojen välisellä viivalla käydään todella kovaa taistelua nyt kun runkosarja on kääntymässä loppusuoralle.

Vaajakosken tehokkain pelaaja on ollut huippulaadukas ysipaikan pelaaja Eero Salmi, joka on paukuttanut tähän mennessä komeat kahdeksan osumaa. Salmi on enää kahden kihauksen päässä omasta yhden kauden ennätyksestään Kakkosessa, jonka hän asetti kaudella 2024 JPS:n paidassa.

Salmelle tulitukea tuo laitahyökkääjä Merci Nizo, joka on toimittanut pallon verkkoon neljästi. HuimaUrhossa muistetaan myös hyvin talven treenipeli Huhtahallissa, jossa Nizo iski maalin poikkeuksellisen upealla saksipotkulla. Yläkerrasta löytyy siis laatua - HuHo-puolustuksen jännettä tullaan mittaamaan toden teolla paahteisessa Montussa.

HuimaUrho

HuHolla on nyt käynnissä pieni tuloksellinen suvantovaihe, sillä kolmen ottelun voittoputken jälkeen äänekoskelaiset ovat pelanneet kaksi peliä ilman voittoja. Vaasassa HuimaUrho jäi jalkoihin monellakin osa-alueella, mutta viime viikon matsi sarjajumbo Herculesta vastaan on jäänyt harmittamaan toden teolla. Maaliton nyhjäys ei todellakaan tyydytä, ja hyökkäyspeliin on löydettävä ratkaisuja perjantaina. Etenkin, kun vastassa on vielä muutaman napsun laadukkaampi nippu sekä ennen kaikkea joukkue, joka tulee tekemään kaikkensa sen eteen että pisteet eivät matkaa Äänekoskelle.

HuimaUrhon rosterista puuttuu JJK-lainapelaajat Joel Pasoja ja Santtu Rönkä, jotka eivät saa pelata ottelussa JJK:n ja FCV:n välisen yhteistyösopimuksen vuoksi. Jalkeillaoleva kokoonpano tulee olemaan laadukas näistä poissaoloista huolimatta, ja omalla tasollaan pelaavat sinipaidat pystyvät - ainakin historian valossa - FCV:n kaatamaan!


Paikallislehti Keskisuomalainen näyttää FCV:n kotipelit verkkosivuillaan tilaajilleen. Äänekoskelaisilla etäfaneillakin on siis sauma seurata matsia, jos tie Viitaniemeen ei vie. Paikan päälle saapumista suositellaan kuitenkin todella vahvasti kaikille - tästä matsista voidaan odottaa yhtä koko kesän kohokohdista!

Ottelu alkaa perjantaina kello 18:30. Tervetuloa kannustamaan HuimaUrho arvokkaisiin sarjapisteisiin!

Juniorijalkapallo Huima

minna.porrassalmi@huimajuniorijalkapallo.fi

@huimajuniorijalkapallo