17
HEI
18.30
HuimaUrho, Miesten Kakkonen

FC Vaajakoski - Huima Urho   

Jyväskylä, Viitaniemi TN

​HuimaUrho makeaan voittoon kauden toisessa derbyssä!

HuimaUrho jatkoi FC Vaajakoskea vastaan otettujen voittojen putkea jo neljään, kun se kaatoi punapaidat perjantai-iltana tiukan väännön jälkeen lukemin 0-1. Helpolla ei pisteet tälläkään kertaa irronneet, mutta se tekee niistä vain entistä maukkaammat!

Avausjakso oli pelillisesti erittäin vahvasti valkoisissa pelanneen äänekoskelaisjoukkueen hallintaa. FCV joutui puolustamaan pitkiä aikoja todella syvältä, josta joukkueen kapteeni Juuso Sarkkinen antoikin muutamaan kertaan kovaan ääneen palautetta omilleen. HuHo pelasi paahteisen kuumassa kelissä äärimmäisen fiksusti, ja antoi pallon tehdä työtä samalla kun kotijoukkue joutui juoksemaan sen perässä.

Isäntien puolustus toimi kuitenkin kurinalaisesti, eikä HuHolla missään nimessä ollut helppo työ murtautua maalintekopaikoille. Lähimpänä maalia käytiin kulmapotkun jälkeen, kun Lauri Rutasen pusku leijui FCV-veskari Veeti Matias Puttosen yli, mutta kolahti ylärimaan. Heti tämän jälkeen HuimaUrhon miehistö vaati äänekkäästi rankkaria käsivirheen johdosta, mutta tuomaristo oli eri mieltä tilanteen kulusta.

Avausjakson laukaukset merkittiin tilastopalveluihin lukemin 1-10 HuHon eduksi, mutta ne tärkeimmät numerot näyttivät vielä tauolle lähtiessä nollanollaa.

FCV tuli toiselle jaksolle terävämmin, ja pelinkuva tasoittui. Vaajakoskelaiset pyrkivät lisäämään matsin tempoa ja sai sitä kautta HuimaUrhonkin juoksemaan ja kenttä tasapainon horjumaan. FCV onnistui luomaan myös huippuvaarallisen paikan, kun Lasse Laakson upea läpisyöttö vapautti Merci Nizon läpiajoon. Severi Ikäheimo torjui kuitenkin Nizon yrityksen komealla tavalla, ja piti ottelun maalittomana.

70:n minuutin pelin jälkeen jatkuvasti vaarallinen Rutanen murtautui jälleen boksiin, ja tällä kertaa häntä ei saatu pidettyä kurissa sääntöjen mukaisesti. FCV:n laitapakki Matias Collin joutui rikkomaan Ruttista, ja pallo vietiin pisteelle.

Rankkaria meni ampumaan sarjan maalipörssin kakkonen Momodou Fadera, joka sijoitti sen tuskastuttavan pitkien vauhtien jälkeen verkkoon ja viimeisteli siten kauden 13:nen osumansa.

Johtomaalin jälkeen HuimaUrho piti hyvin päänsä kylmänä, eikä tehnyt Vaajakosken pelaamisesta edelleenkään helppoa. Punapaidat saivat loppuun jonkunlaisen mylläkän aikaan, mutta huippupaikoiksi se ei konkretisoitunut.

Kun viimeinenkin sivurajaheitto saatiin purettua ulos boksista, vihellettiin matsi päätökseensä ja HuimaUrho pääsi juhlimaan paluuta voittokantaan. Todella tärkeät pisteet nostivat HuHon jälleen sarjassa kolmanneksi, ja kasvattivat eron ylä- ja alaloppusarjojen väliseen viivaan neljään pisteeseen. Runkosarjaa on jäljellä enää viisi kierrosta, joten jännitys alkaa todenteolla tiivistyä. Käytännössä kaikki sijat ovat vielä mahdollisia mille tahansa joukkueelle. Elämme kerrassaan upeaa jalkapallokesää HuHon debyyttikaudella Kakkosessa!

Kausi jatkuu tulevana lauantaina kotipelillä. SJK Akatemia/2 saapuu tuolloin Äänekoskelle. Tervetuloa nauttimaan jälleen laatufutiksesta!


Ottelu Palloliiton Tulospalvelussa

FCV TV:n kooste

Juniorijalkapallo Huima

minna.porrassalmi@huimajuniorijalkapallo.fi

@huimajuniorijalkapallo